TEL AVIV 2019
Tel Aviv 2019 The Songs Ticketing Eurovision Venues Australia Decides Attractions Cuisine Transport Essential Items

Content © Copyright Eurovision Guide, Reproduced with Permission with acknowledgements given where applicable

Home Tel Aviv 2019 Eurovision Junior Eurovision The Team
Home THE SONGS

41 countries will be participating in the 64th Eurovision Song Contest in Tel Aviv 2019

Many countries are currently going through the process in selecting their artist and song to send to Tel Aviv.  Stay tuned for continuing updates.   Some songs that have been selected may not feature until the official video is released.  Please click on their country to hear the songs.  

1

France

Bilal Hassani

"Roi"

2

Germany

S!sters

"Sisters"

3

Israel

Kobi Marimi

"Home"

4

Italy

Mahmood

"Solidi"

5

Spain

Miki

"La venda"

6

United Kingdom

Michael Rice

"Bigger than Us"

1

Slovenia

Zala Kralj & Gašper Šantl

"Sebi"

2

Belarus

ZENA

"Like It"

3

Czech Republic

Lake Malawi

"Friend of a Friend"

4

Montenegro

D-Moll

"Heaven"

5

Cyprus

Tamta

"Replay"

6

Serbia

Nevena Božović

"Kruna" (Круна)

7

Finland

Darude feat. Sebastian Rejman

"Look Away"

8

Poland

Tulia

"Fire of Love (Pali się)"

9

Hungary

Joci Pápai

"Az én apám"


10

Estonia

Victor Crone

"The Storm"

11

Portugal

Conan Osíris

"Telemóveis"

12

San Marino

Serhat

"Say Na Na Na"

13

Iceland

Hatari

"Hatrið mun sigra"

14

Georgia

Oto Nemsadze

"Sul tsin iare" (სულ წინ იარე)

15

Australia

Kate Miller-Heidke

"Zero Gravity"

16

Belgium

Eliot Vassamillet

"Wake Up"

17

Greece

Katerine Duska

"Better Love"

1

Switzerland

Luca Hänni

"She Got Me"

2

Sweden

John Lundvik

"Too Late For Love"

3

Ireland

Sarah McTernan

"22"

4

Austria

Paenda

"Limits"

5

Moldova

Anna Odobescu

"Stay"

6

Latvia

Carousel

"That Night"

7

Romania

Ester Peony

"On a Sunday"

8

Denmark

Leonora

"Love Is Forever"

9

Armenia

Srbuk

"Walking Out"


10

Albania

Jonida Maliqi

"Ktheju tokës"

11

Azerbaijan

Chingiz

"Truth"

12

North Macedonia

Tamara Todevska

"Proud"

13

Norway

KEiiNO

"Spirit in the Sky"

14

Russia

Sergey Lazarev

"Scream"

15

The Netherlands

Duncan Laurence

"Arcade"

16

Croatia

Roko

"The Dream"

17

Lithuania

Jurijus

"Run with the Lions"

18

Malta

Michela Pace

TBA 10 March 2019

FIRST SEMI FINAL

2ND HALF

2ND HALF

14 MAY 2019 SECOND SEMI FINAL 16 MAY 2019 GRAND FINAL 18 MAY 2019