THE EUROVISIONGUIDE

Content © Copyright 2018 Eurovision Guide

Home Tel Aviv 2019 Eurovision Junior Eurovision The Team Douze Points

An unforgetable experience

The Songs LISBON 2018
Lisbon 2018 Eurovision Venues Attractions Cuisine Transport Essential Items The Songs

Content © Copyright 2018 Eurovision Guide

1

Albania

Eugent Bushpepa

"Mall"

2

Armenia

Sevak Khanagyan

"Qami"

3

Australia

Jessica Mauboy

"We Got Love"

4

Austria

Cesár Sampson

"Nobody But You"

5

Azerbaijan

Aisel

"X My Heart"

6

Belarus

Alekseev

"Forever"

7

Belgium

Sennek

"A Matter of Time"

8

Bulgaria

Equinox

"Bones"

9

Croatia

Franka

"Crazy"

10

Cyprus

Eleni Foureira

"Fuego"

11

Czech Republic

Mikolas Josef

"Lie To Me"

12

Denmark

Rasmussen

"Higher Ground"

13

Estonia

Elina Nechayeva

"La Forza"

14

Finland

Saara Aalto

"Monsters"

15

France

Madame Monsieur

"Mercy"

16

Georgia

Iriao

"Sheni gulistvis"

17

Germany

Michael Schulte

"You Let Me Walk Alone"

18

Greece

Gianna Terzi

"Oneiro mou"

19

Hungary

AWS

"Viszlát nyár"

20

Iceland

Ari Ólafsson

"Our Choice"

21

Ireland

Ryan O'Shaughnessy

"Together"

22

Israel

Netta

"Toy"

23

Italy

Ermal Meta & Fabrizio Moro

"Non mi avete fatto niente"

24

Latvia

Laura Rizzotto

"Funny Girl"

25

Lithuania

Ieva Zasimauskaitė

"When We're Old"

26

FYR Macedonia

Eye Cue

"Lost and Found"

27

Malta

Christabelle

"Taboo"

28

Moldova

DoReDos

"My Lucky Day"

29

Montenegro

Vanja Radovanović

"Inje"

30

Netherlands

Waylon

"Outlaw in 'Em"

31

Norway

Alexander Rybak

"That's How You Write a Song"

32

Poland

Gromee feat. Lukas Meijer

"Light Me Up"

33

Portugal

Cláudia Pascoal

"O jardim"

34

Romania

The Humans

"Goodbye"

35

Russia

Julia Samoylova

"I Won't Break"

36

San Marino

Jessika feat. Jenifer Brening

"Who We Are"

37

Serbia

Sanja Ilić & Balkanika

"Nova Deca"

38

Slovenia

Lea Sirk

"Hvala, ne!"

39

Spain

Alfred & Amaia

"Tu canción"

40

Sweden

Benjamin Ingrosso

"Dance You Off"

41

Switzerland

Zibbz

"Stones

42

Ukraine

Melovin

"Under The Ladder"

43

United Kingdom

SuRie

"Storm"

1. Ukraine

Melovin

10. Serbia

Sanja Ilić & Balkanika

19. Moldova

DoReDos

2. Spain

Alfred & Amaia

11. Germany

Michael Schulte

20. Sweden

Benjamin Ingrosso

3. Slovenia

Lea Sirk

12. Albania

Eugent Bushpepa

21. Hungary

AWS

4. Lithuania

Ieva Zasimauskaitė

13. France

Madame Monsieur

 22. Israel

Netta

5. Austria

Cesár Sampson

14. Czech Republic

Mikolas Josef

23. Netherlands

Waylon

6. Estonia

Elina Nechayeva

15. Denmark

Rasmussen

24. Ireland

Ryan O'Shaughnessy

7. Norway

Alexander Rybak

16. Australia

Jessica Mauboy

25. Cyprus

Eleni Foureira

8. Portugal

Cláudia Pascoal

17. Finland

Saara Aalto

26. Italy

Ermal Meta & Fabrizio Moro

9. United Kingdom

SuRie

18. Bulgaria

Equinox


CLICK ON A COUNTRY NAME TO SEE THEIR ENTRY.

GRAND FINAL RUNNING ORDER 2018